dla Uczniów

Angielska fonetyka – a co to właściwie jest i czy jest mi to w ogóle potrzebne?

Jeśli już postanowiłeś uczyć się języka, to gratuluje! A teraz zastanów się czy chcesz tak po prostu nauczyć się mówić aby mówić, pomagać sobie kończynami i gestami czy rzeczywiście władać ładnym poprawnym a przede wszystkim zrozumiałym dla twojego rozmówcy językiem. Wychodzę z założenia i podkreślam to zawsze moim uczniom, że warto włożyć trochę więcej wysiłku i wspólnymi siłami z lektorem wyprowadzić wasz język angielski na takim poziom, że będzie się was przyjemnie słuchało. 

Co zrobić aby twoja intonacja i słowa, które wypowiadasz brzmiały tak jak zrobił by to native speaker.

Wydaje się to być ogromnym wyzwaniem szczególnie dla Polaka ale spokojnie, poniżej znajdziesz kilka rad jak poprawić swoją fonetykę:

  1. Akcent to nie to samo co intonacja. Nie musisz też na siłę starać się nauczyć angielskiego, żeby mówić jak rodowity Szkot, ale fajnie by było mówić tak jak w telewizji w Wielkiej Brytanii. Słuchaj podcastów lub programów telewizyjnych czy filmów aby zaznajomić się z melodią języka . Nawet jeśli nie wiele rozumiesz na początku i tak ma to sens.
  2. Fajnym, choć może męczącym sposobem jest powtarzanie po kilka razy zwrotów, zdań za nagraniem. Bierzemy pierwszy lepszy tekst z podręcznika do angielskiego i słuchamy go, zatrzymując po każdym zdaniu lub fragmencie i staramy się powtarzać z tą samą melodyką i intonacją co w nagraniu. Nazywam te ćwiczenie metodą papugii.
  3. Poszerz swoją wiedzę z fonetyki o naukę znaków fonetycznych, które są przydatne do czytania nowych nieznanych słów. Dobra strona do tego jest bbclearningenglish zakładka pronunciation z filmikami jak wypowiadać każdy dźwięk z osobna.
  4. Google Translator może nie koniecznie sprawdza się przy tłumaczeniu całych długich zdań, ale jest idealny do nauki wymawiania nowych słów. Wpisujesz nowe słowo i po chwili tłumacz czyta to słowo. Czy to nie genialne?
  5. Możesz także zacząć używać aplikacji do nauki fonetyki na przykład Pronunciation App Macmilliana.  Rozwiązuj zagadki i quizy językowe dołączone do twojego podręcznika kursowego. Teraz prawie każdy podręcznik ma nagrania i stronę online z mnóstwem dodatkowych ćwiczeń również do nauki fonetyki. Sprawdź czy twój podręcznik też to ma.
  6. Nagrywaj się gdy czytasz na głos. To jeden z najprostszych sposobów. Przed tym , przygotuj się do tego i sprawdź w wiarygodnym online słowniku wymowę nowych słow.
  7. Używaj tzw toungue twisters czyli wykręcaczy językowych. Czy umiesz przeczytać poniższe zdania:

If a dog chews shoes, whose shoes does he choose?

Four fine fresh fish for you.

A big brown bear sat on a big black rug.

Im więcej ćwiczysz tym na pewno twoja fonetyka się poprawi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Twitter
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram